DOSYA:POND HOKEY...

Pond hokeyi daha önce duymuş muydunuz? Duymadıysanız hemen söyleyelim pond hokey donan göllerde veya havuzlarda oynanan, daha çok eğlence amaçlı oynanan buz hokeyine deniyor. ABD ve Kanada’da ilgi gören bu spor buz hokeyini kapalı pistlerden açık alana, geniş göllere taşıyor. Aslında ilk zamanlarda buz hokeyinin kışın donan göllerde oynandığı düşünülürse pond hokey buz hokeyinin atası olarak kabul edilebilir. Bugünkü pond hokey ise hem buz hokeyi severlerin eğlence amaçlı organizasyonları hem de Dünya Pond Hokey Şampiyonası gibi uluslar arası turnuvaları ile giderek ilgi çeken bir spor durumunda. Peki, pond hokey tam olarak nedir? Kuralları neler? Nasıl oynanır?
Pond Hokey, yukarıda da belirtildiği gibi kışın donan göllerde veya havuzlarda oynanıyor. Genel yapı olarak buz hokeyine çok benzeyen bu spor da hokey pateni, hokey sopası ve buz hokeyi malzemeleri ile oynanıyor. Ancak bu spor buz hokeyine oranla fiziksel mücadele ve şut tekniğini geri plana iterken pak kontrolü ve kayma tekniğini daha öne çıkarıyor. Şöyle ki pond hokeyde kaleler dar ve alçak.(1,5m genişlik, 25 cm yükseklik) Bu nedenle kaleye uzaktan sert ve havadan şut çekme bu oyunda yok. Hatta slap shot kullanmak pond hokey turnuvalarında kurallarla yasaklanıyor. Aynı zamanda oyuncu kaleci ayrımı da yok ve oyuncuların kale önünü uzun süre kapatmaları yasaklanmış. Takımlar genellikle 4er kişiden oluşuyor, ancak zaman zaman organizasyona göre 3er kişiden de oynanıyor. Sahanın çevresini buz hokeyinde olduğu gibi bordlar değil, genellikle 10–15 cm yüksekliğinde bir kar yığını çevreliyor. Slap shotın yasak olduğu bu oyunda pakı havalandırmak ise mümkün. Ancak pakın diz yüksekliğini geçmemesi gerekiyor. Sert fiziksel müdehaleler yani checking de yasaklanmış. Oyuncular hakem tarafından 2 türlü cezalandırılabiliyor. Küçük cezalarda futboldakine benzer bir şekilde pakın kontrolü rakibe geçerken, büyük cezalarda faulü yapan oyuncu turnuva dışı ediliyor. Yani büyük ceza alan bir takım turnuvanın geri kalan maçlarında eksik mücadele edebiliyor. Ofsayt ve buzlanma gibi kurallar pond hokeyde yok. Gollerden sonra yine futbolda olduğu gibi oyun orta sahadan başlıyor ve savunma yapan takımın kendi yarı alanına çekilmsi gerekiyor. Pak kar yığınlarını aşıp oyun alanını terk ettiğinde ise pak diğer takıma geçiyor. Oyun pakın dışarı çıktığı noktadan başlıyor ve diğer takım paka en az 2 sopa boyu mesafesinde olması gerekiyor. Maçlar 15 er dakikalık 2 devreden oluşuyor.

Korumalara gelince… ABD Pond Hokey Turnuvası’nda sadece kask zorunlu tutuluyor. Kanada’da ise oyuncular kaskın yanında dizlik ve dirseklik de giymek zorunda. Oyuncular zorunlu malzemelerin dışında diğer koruyucu malzemeleri de giyebiliyor ve bu yönde yönlendiriliyorlar.

Pond Hokey 2000li yılların başından beri her geçen gün ilgi çekmeye devam ediyor. Hokeyseverler de halı saha turnuvası tadındaki organizasyonlarla hokey oynamanın tadını çıkarıp eğleniyorlar. Her yaş grubuna yönelik düzenlenen organizasyonlar buz pateni kültürünün gelecek kuşaklara aktarılmasına da yol açıyor ve böylece bu ülkelerde buz hokeyine olan ilgi de artıyor. Eğer bir gün Türkiye’de de böyle etkinlikler gerçekleşirse Türk hokeyinin tanınması ve gelişmesi yolunda önemli bir adım atılmış olacaktır.

Hazırlayan:Halil Alper Tokel

17.08.2008 15:38

Kaynaklar: www.uspondhockey.com,www.worldpondhockey.com,en.wikipedia.org/wiki/Pond_hockey

Bu sayfayı arkadasinla paylas...
Hakkımızda | Site Haritası | ODTÜ | Bize Yazın | ©2008 ODTÜ Buz Sporları Topluluğu | www.icesports.metu.edu.tr. All Rights Reserved. Powered by Halil Alper Tokel