DOSYA:YUNANİSTAN'IN BEKLENMEYEN DÖNÜŞÜ...

Türkiye’de buz hokeyinin gelişmesini engelleyen en büyük etken buz pisti sayısının yetersiz olması. Antrenörler ve buz hokeyi oyuncuları yeterli çalışma zamanı ve alanı bulamadıklarından yakınıyorlar. Ancak Yunanistan’ın durumu Türkiye’yi aratacak cinsten.2000 yılından beri lig düzenlenmeyen ülkede, 2003 yılında son buz pistinin kapısına da kilit vurulmuş. Çoğu oyuncu hokeyi bırakmış. Bu sene dünya şampiyonasına 9 yıllık aradan sonra Division III’ten katılma başarısı gösteren ve milli takımımızla aynı grupta yer alan Yunanistan Milli Takımı’nın gösterdiği bu başarı sonrasında yetkililer ikna edilmiş ve sonunda, bu Mayıs ayında,  8 yıl aradan sonra ilk kez ulusal lig düzenlenmiş. Geçici buz pistinde oynanan maçlar sonunda Iptameni Athens Yunanistan şampiyonu olmuş.

Ülkemiz gibi Yunanistan’ın da buz hokeyi tarihi çok eskilere dayanmıyor.29 Nisan 1987’de IIHF üyeliğine alınan Yunanistan 1999 yılına kadar genç ve büyük erkek milli takımları ile aralıklarla uluslar arası organizasyonlarda temsil edilmiş. 1992’de ilk defa Dünya Şampiyonası’na katılan Yunanistan Milli Takımı C Grubunda 3. olarak bronz madalya almış. Ancak Yunanistan Spor Bakanlığı’nın buz hokeyine ayırdığı fonları giderek azaltması ile buz hokeyi öyle bir gerilemeye girmiş ki buz pistleri yavaş yavaş kapanmış. Bu süre içinde çoğu buz hokeyi oyuncusu sporu bırakırken, bir kısmı da kendi imkânları ile devam etmeye çalışmış.2003 yılında ise Yunanistan’daki son buz pisti de kapatılmış. Bundan sonra kendi aralarında anlaşan o dönemin milli takım oyuncuları her 6 ayda bir toplanıp, masraflarını kendileri karşılayarak Çek Cumhuriyeti’nde kamp yapmaya karar vermiş. Her oyuncu her bir kamp için kendi cebinden 1200 $ vererek milli takımlarını yaşatmaya çalışmış.  Oyuncular o günden beri 6 kamp düzenlemişler. Ancak dünya şampiyonalarına katılmak istediklerinde IIHF Yunanistan’da buz pisti olmadığı için turnuvalara katılamayacaklarını bildirmiş. Uzun çabalar ve IIHF’in incelemeleri sonrasında Division III’e katılmaları için elemelere katılmaları kararı verilmiş. Sonrasında ise, kimsenin bir başarı beklemediği Yunanistan Milli Takımı:

  1. Bosna Hersek’te düzenlenen Division III eleme maçlarında ev sahibi Bosna Hersek’i 10–1 ve Ermenistan’ı 8–5 yenerek Division III’e katıldı ve 1999’dan beri oynadığı ilk iki maçından galip ayrıldı.
  2. Bu grupta Türkiye, Kuzey Kore, Güney Afrika, Lüksemburg ve Moğolistan ile mücadele etti ve 4 puanla 5. olarak turnuvadan ayrıldı.

Bunun yanında takımın yıldız oyuncusu Dimitris Kalyvas 12 puanla en fazla puan toplayan oyuncu olurken, attığı 10 golle gol kralı oldu. Nikos Papadopoulos 8 asistle sıralamada 2. sırada yer aldı. Turnuvanın en çok puan toplayan savunma oyuncusu 8 puanla Yunanistan’dan Nikos Papadopoulos oldu.

Tüm bu başarılardan sonra hükümetin desteğini kazanan Yunan Hokeyi ilgi çekmeye başladı. Mayıs ayında kurulan geçici buz pistinde oynanan Yunan Ligi’ne 6 takım katıldı ve Iptameni Athens tüm maçlarını kazanarak şampiyon oldu. Bu takımın oyuncularının çoğunluğu ise milli takım da da oynuyor.
Yunan Hokeyi adına sevindirici gelişmeler ise devam etmiş. Kalıcı, olimpik bir buz pistinin Ekim 2008’de açılacağı açıklanmış. Bu buz pistinde Yunan Hokeyi daha da ilerleyecektir. Yunan buz hokeycilerin buz hokeyi sevgileri, çalışmaları ile kendilerini kabul ettirmeleri takdir edilmeli. Onlar beklememiş ve istediklerini elde etmişler.

Hazırlayan:Halil Alper Tokel

19.08.2008 0:28

Bu sayfayı arkadasinla paylas...
Hakkımızda | Site Haritası | ODTÜ | Bize Yazın | ©2008 ODTÜ Buz Sporları Topluluğu | www.icesports.metu.edu.tr. All Rights Reserved. Powered by Halil Alper Tokel