DOSYA:YÜZYILIN ALL-STAR TAKIMI...

Tüm zamanların en iyi altı oyuncusu...4 Rus, bir İsveçli ve bir Kanadalı... 100. yılını kutlayan Uluslar Arası Buz Hokeyi Federasyonu-IIHF tarihininin en iyi altı oyuncusunu seçti. Bu dosyamızda "Yüzyılın All-Star Takımını ele aldık...

IIHF yüzüncü yılında “Yüzyılın Al Star Takımı’nı ilan etti. Bu takım bir hokey jürisi tarafından seçilen tarihin en iyi altı oyuncusunu bir araya getirdi.
All-Star takımının altı üyesi ise:Kaleci: Vladislav Tretiak (Rusya)
Birinci Defans: Vyacheslav Fetisov (Rusya)
İkinci Defans: Borje Salming (İsveç)
Birinci Forvet: Valeri Kharlamov (Rusya)
İkinci Forvet: Sergei Makarov (Rusya)
Center: Wayne Gretzky (Kanada)

Bu seçimi yapan jüri 16 ülkeden 56 hokey uzmanından oluşturuldu ve jürinin oluşumunda Kuzey Amerika ve Avrupa ülkeleri arasında bir denge oluşturulmaya özen gösterildi. Jüri üyeleri seçilirken uzun süre hokeyde çalışmış ve fikirleri ilgi gören kişiler tercih edilmiş. 56 oydan biri ise “The Hockey News” çalışanlarının ortak görüşünü temsil etmiş.
Tretiak 30 oy alırken, Fetisov 54, Salming 17, Kharlamov 21, Makarov 18, ve Gretzky 38 oy alarak “Yüzyılın All Star Takımıéna seçilmiş..

Oylama Nisan 2008’de tamamlandı ve forvet ve defans oyuncularında sağ-sol ayrımı yapılmadı.

Vladislav Tretiak:Tretiak Sovyet milli takımını 10 Dünya ve 3 Olimpiyat Şampiyonluğuna taşıdı. Efsanevi Rus kaleci, aynı zamanda 1972 yılında Kanada ile Sovyetler Birliği arsında oynanan 8 maçlık Zirve Serisinin tamamında oynadı. Sovyetlerin 1981’de Canada Cup finalini 8-1 kazanmasında pay sahibi oldu. 1989 ‘da hokeyin efsanelerini onurlandıran “Hockey Hall of Fame”ine seçilen ilk Sovyet oyuncu oldu.

Vyacheslav Fetisov:Tretiak’ın uzun süre takım arkadaşı olan Fetisov, takımı ile 2 olimpiyat altın ve 1 olimpiyat gümüş  madalyası ile 7 dünya şampiyonluğuna taşıdı. Bir de Canada Cup kazandırdı. NHL’de Detroit ile kazandığı 2 Stanley Cup ile IIHF’in Üç Altın Kulübü’nün( Triple Gold Club) üyesi oldu.Uzun süre uluslar arası hokeyin en iyi defans oyuncusu olarak görüldü. Beş kere Dünya Şampiyonalarında en iyi defans oyuncusu seçildi. Aynı zamanda 9 kez Dünya Şampiyonalarının All-star takımlarında yer aldı.
‘Bu oyunu seviyorum, ve her oyuna girdiğimde herşeyi verdim.’ diyor Fetisov. ‘ Bu büyük oyunu oynayan bir çok oyuncu var. Takım arkadaşlarımdan ve ailemden büyük destek aldım. 50. yaş günümü henüz kutladım ve oyuncu olarak 70 şampiyon takımda yer aldım. Oynadığımİlk Dünya Şampiyonası 1978 Prag benim için çok özeldir. Tabii ki 1984’te Saraybosna’daki ilk Olimpiyat madalyma ve Detroit’le ilk NHL şampiyonluğum da öyle.’

Borje Salming : Salming Avrupalıların NHL’de oynamasına öncülük etti. NHL’de bir Avrupalı olarak, çoğunluğu Toronto’da 17 yıl oynadı ve 1990’da Detroit’te kariyerine son noktayı koydu. Parlak, sert defans oyuncusu 21 yıl boyunca İsveç’i uluslar arası organizasyonlarda temsil etti. 1972 Dünya Şampiyonası ile başlayan milli takım kariyeri 1992 Albertville Kış Olimpiyatları ile sona erdi. 1996’da “Hockey Hall of Fame”ine seçilen ilk İsveçli oldu.
“Scotty Bowman’ın dediği gibi, her şeye sahipti.” diyor Salming’in Yüzyılın All-Star takımında arkadaşı Fetisov. “Kuvveti ve kale önündeki varlığı. Şut çekebilir, iyi bir oyun kurabilirdi. Büyüleyiciydi. Onu seyretmek gerçekten de çok güzeldi. Onunla oynamak çok güzel olurdu.”

Valeri Kharlamov:Kharlamov, Boris Mikhailov ve Vladimir Petrov’lu 1970lerin büyük Sovyet lineının bir parçasıydı. Kharlamov zaferleri kadar güzel hareketleri ile de tanınırdı.  11 Dünya Şampiyonasında 8 altın madalya kazandı. 2 Olimpiyat altın ve 1 gümüş madalyaları ile etkileyici kolleksiyonun tamamladı. 1972 Olimpiyatlarında sadce 5 maçta 15 puan ile lider oldu. Dünya Şampiyonaları tarihinde oynadığı 105 maçta toplam 159 puanla genel sıralamada hala 2. sırada bulunuyor. Kharlamov 1981 yılında geçirdiği trafik kazasında yaşamını yitirdi ve 2005’te “Hockey Hall of Fame”ine seçildi.

Sergei Makarov:Makarov, Igor Larionov ve Vladimir Krutov ile birlikte 1980lerin Sovyet “KLM” hattını oluşturdu. 11 Dünya Şampiyonasında 8 altın madalya kazandı. Çok yetenekli bir patenci ve sopa hakimi olan Makarov aynı zamanda Olimpiyatlarda 3 altın ve 1 gümüş madalya kazandı. Milli takımlarda 315 maça çıktı. 101 Dünya Şampiyonası maçında 118 puana ulaştı. Dünya Şampiyonası’nda 1983, 1985 ve 1986’da üç kez üst üste şampiyonluğa ulaştı. Bu turnuvalarda ortalama 1,6 puana ulaştı.

Wayne Gretzky:Gretzky bu oyunu oynayan gelmiş geçmiş en iyi oyuncu olarak kabul edilir. Uluslar arası ilk deneyimi olan 1978  Dünya Gençler Şampiyonasında en genç oyuncu olmasına rağmen, sadece 6 maçta 17 puanla lider oldu.3 yıl sonra büyüklerde ilk uluslararsı organizasyonda, 1981 Kanada Kupası’nı kazandı. En fazla puan toplayan yine oydu. Sonraki sene Avrupa’da ilk maçlarının IIHF Dünya Şampiyonası’nda oynadı ve puanda yine liderdi. Gretzky, Kanada ile 1984 ve 1987 Kanada Kupaları’nı, puan liderliğine ulaşarak kazandı. 87’de Sovyetlere karşı oynanan  Rendez-Vous ’87 serisinde MVP seçildi. 61 NHL rekoru, 31 bireysel NHL ödül ve 4 Stanley Kupası yüzüğüne sahip.

 

Hazırlayan:Halil Alper Tokel

07.09.2008 12:25

Bu sayfayı arkadasinla paylas...
Hakkımızda | Site Haritası | ODTÜ | Bize Yazın | ©2008 ODTÜ Buz Sporları Topluluğu | www.icesports.metu.edu.tr. All Rights Reserved. Powered by Halil Alper Tokel