BUZ HOKEYİNDE SON GELİŞMELER...

Polis Akademisi Bayan Buz Hokeyi Takımı iki senedir düzenlenen Türkiye Bayanlar Buz Hokeyi Ligi’nde iki senedir şampiyonluğu kazanan ekip. Bu unvanları ile de iki senedir IIHF Bayanlar Şampiyon Kulüpler Kupası’nda ülkemizi temsil ediyorlar. Bu sene de ekim ayı içerisinde kupanın ilk turunda Slovak Terme Maribor, Macar FTC Budapest ve Çek Slavia Prague ekipleri ile A Grubu’nda mücadele etti. Bu turnuvada bayan kulüpler tarihinde Türkiye’nin ilk galibiyetini Macar ekibi Budapeste’yi 5-0 yenerek Türk Buz Hokeyi tarihine geçen Akademi’yi yürekten kutluyorum. Geçen seneye oranla istatistikler de de iyiye gittiği gözlenen Akademi geçen sene yediği 96 golü bu sene 45’e indirmeyi başardı.Ancak şunu da belirtmek gerek ki Polis Akademisi, Türkiye liginde mücadele eden kadrosu ile bu başarıyı elde etmedi. Çek Cumhuriyeti’nde sadece bu turnuvada oynaması için kadroya dahil edilen 4 yabancı oyuncunun bu sonuçta etkisi büyük oldu. Bu yüzden bu sonuç Türk hokeyini değerlendirmek açısından yanıltıcı olabilir.

Bayanlar Ligi’ne yabancı transferleri ise devam ediyor.ODTÜ Bayan takımının Estonyalı oyuncu ve antrenör Leen Koshevaja’yı Türkiye’ye getirmesinden sonra, Kocaeli BB kağıt Spor da yine bir Estonyalı milli oyuncu Janely Pokk’u transfer etti. Şampiyonluğun güçlü adayı Milenyum ise Amerika’da yaşayan ve bir dönem Letonya milli takımının da formasını giyen bir oyuncuyu takımına kattı.Polis Akademisi’nin yıldız oyuncusu Angelique Mawson’da ligin bir diğer iyi yabancısı.Bundan sonra bu kulüplerin kendi aralarında yaptığı maçlar da daha ilgi çekici olacaktır. Ligin zayıf takımları ile yapacakları maçlar ise daha sıkıcı olacak.

Bu arada federasyon hala Süper Lig ve 1. Lig takvimlerini açıklamadı. Büyük olasılıkla yine bir şipşak lig başlangıcına tanıklık edeceğiz.Federasyon 2 gün içinde başlatılan Bayanlar Ligi’ne kulüplerin gösterdiği tepkilere ve önerilere rağmen yine aynı organizasyonu tekrarlamamalı diye düşünüyorum.

Tüm bunlar olurken IIHF Bayanlar Dünya Şampiyonası Division 3,4 ve 5 bu sene düzenlenemeyecek gibi görünüyor.Hiçbir ülkenin bu organizasyonlara ev sahipliği yapmak istememesi ile çıkmaza giren durumu bu turnuvaları iptal etmesi ile çözen IIHF bana göre büyük bir yanlış içinde. Hokeyde geri kalan ülkeler için önemli bir motivasyon olan bu turnuvalar bu ülkelerdeki gelişim açısından kesinlikle düzenlenmeli.IIHF bu anlamda ev sahibi üllkeleri teşvik etmeli diye düşünüyorum.Çünkü bu IIHF'in bir sorumluluğu olmalı ve iptal erdiyorum deme hakkına sahip olmamalı. bu arada Türkiye'nin grubu için ev sahipliğini Türkiye'nin yapması mümkün olabilir.Erzurum'daki pist yakında açılacak ve İzmit'teki çalışmalar da bitirilirse yakın zamanda Türkiye oldukça fazla buz zamanına sahip olacak ve bu organizyonu düzenleyerek hokeyde adını biraz daha duyurabilir.Umarım böyle bir girişim olur ve Türkiye bir hokey şöleni daha izler.

Halil Alper Tokel

02.11.2008 22:31

Bu sayfayı arkadasinla paylas...
Hakkımızda | Site Haritası | ODTÜ | Bize Yazın | ©2008 ODTÜ Buz Sporları Topluluğu | www.icesports.metu.edu.tr. All Rights Reserved. Powered by Halil Alper Tokel