YENİ DÖNEMDE ÖNCELİKLER...

Buz hokeyi federasyonunda başkanlık seçimi geride kaldı.Böylece, yeni bir döneme girilmiş oldu. Yeni yönetim kurulu belirlendi ve şimdi herkes yeni yönetimin icraatlarını bekliyor. Camiada yeni federasyonun nasıl bir tutum sergileyip, hangi alanlara daha fazla önem vereceğini ben de merakla bekliyorum.

Başkan Akın Kılavuz’un Genel Kurul’daki konuşmasında ve 2 Ocak günü Radyo 1’de katıldığı canlı yayındaki düşünceleri gerçekten çok olumlu.Kılavuz en önemli hedeflerinden birinin  büyük illerde buz pisti açılması olduğunu belirtirken, bu illerin büyük kulüplerinin buz hokeyi takımlarıyla liglerde yer almasını hedeflediklerini söylüyor. Verdiği örnekler ise gerçekten heyecan verici. Konya Büyükşehir Belediye Başkanı ile yeni bir tesis hakkında görüştüklerini, Eskişehir’in köklü kulübü Eskişehir Spor’un başkanının da buz hokeyi ile ilgili istekleri olduğunu belirtiyor.

Büyük kulüpleri buz hokeyine çekmek, federasyonun yapabileceği en verimli girişim olacaktır. Şu anda liglerde yer alan çoğu kulüp maddi açılardan can çekişmekte.  Ne bir taraftar kitlesi, ne de sağlıklı gelir kaynağı olan bu kulüplerin alt yapı planlaması ya da gelişim programları hazırlayacak kaynakları, antrenörleri yok. Bu kulüp yapısı üzerine bir sistem kurulmaya kalkılırsa, sistemin en alt basamağı zayıf olduğundan, sistemde sağlam olmayacaktır. Eskişehir Spor, Bursa Spor gibi kent takımları ya da belediye kulüplerini (Kocaeli Belediyesi gibi) buz hokeyine çekerek liglere heyecan katmakla birlikte, ülke genelinde tesisleşmeyi hızlandırmak mümkün olabilir. Bu şekilde bu illerde kurulacak alt yapı sistemi ile de milli takımların gelecekteki oyuncuları yetişir.

Başkanın eğildiği bir diğer konu da inline hokey....İnline hokeyi yayarak buz hokeyine de kaynak yaratmak istediklerini, bunun için okullarda çalışmalar yürüteceklerini söylüyor. Bu da bana göre çok önemli... Bugün hemen her semtte en azından bir ilköğretim okulu veya lisenin spor salonu var. Bu salonların tekerlekli patene müsait olanlarında pilot takımlar oluşturularak buz hokeyine yeni bir ivme kazandırılmalı. Buz hokeyi ve inline hokeyin hem ilköğretim hem de lise öğrencileri tarafından çok sevileceğine inanıyorum. Federasyon doğru organizasyonlarla ve düzgün bir planlamayla bu işe sarılmalı...

Bir diğer konuda sponsorluk... Yukarıda belirttiğim gibi kulüplerimiz maddi açıdan zayıf... Üstüne üstlük günümüzün kriz ortamında sponsor bulmak da çok güç...Bu konuda görev bence federasyona düşüyor. Beko Basketbol Ligi ve Aroma Voleybol Ligleri federasyon için çok iyi bir örnek. Liglere bir sponsor bulmak daha ulaşılabilir gözüküyor ve böylece kulüplere ekstra gelir sağlanacaktır.

Federasyon göreve daha yeni başladı. Ortaya koydukları düşünceler ve hedefler olumlu. Ancak, bu hedeflere ulaşmak için sıkı bir çalışma gerekiyor. Bu yüzden, federasyonun bu çalışma azmine sahip olması gerekiyor. Federasyonun bu azmi göstereceğine inanıyor, görevlerinde başarılar diliyorum..

Halil Alper Tokel

06.01.2009 21:51

Bu sayfayı arkadasinla paylas...
Hakkımızda | Site Haritası | ODTÜ | Bize Yazın | ©2008 ODTÜ Buz Sporları Topluluğu | www.icesports.metu.edu.tr. All Rights Reserved. Powered by Halil Alper Tokel