BUZ SPORLARINDA MİLLİ TAKIMLAR GECELERE MAHKUM...

Erzurum’da yapımı tamamlanan buz pisti yakında hizmete giriyor. Bu tesiste oynanacak olan ilk turnuva da yakın zamanda başlayacak. 9-15 Mart arasındaki IIHF 18 Yaşaltı Dünya Şampiyonası 3B Grubu organizasyonu Erzurum’da düzenlenecek. 18 Yaşaltı Milli takımımız da Ankara’daki kampla turnuvaya hazırlıklarına başladı. Yalnız, Ankara Buz Pisti’nin yoğun programı nedeniyle genç millilerin çok da faydalı bir hazırlık dönemi geçirdikleri söylenemez.Öyle ki, tesis programı içinde kendilerine uygun görülen saatler gece 01:30-03:30 ve sabah 11:40 idi.

Genç milli takım oyuncuları gece 03:30’da biten antrenmandan sonra otele gidip, saat 11:40’taki antrenmanda da tekrar buzda hazır olmak zorundaydılar.  Uyku düzenleri bozulan çoğu oyuncumuzun verimli çalışıp çalışamadığı konusu kafalarda bir soru işareti oluşturuyor.Üstelik dünyaca ünlü buz hokeyi eğitmeni Sean Skinner gibi bir isim buradayken, yakın zamandaki turnuvaya hazırlanan ve gelecekteki A milli takımı oluşturacak olan genç oyuncularımızın Skinner’ın eğitiminden daha da faydalanması mümkün olabilirdi diye düşünüyorum..

Ben de Sean Skinner’ı izlemek için U18 milli takımı antrenmanını bekledim ve 01:30’dan 03:30’a kadar Skinner’ın yönetimindeki antrenmanı takip ettim. Skinner tecrübesi ile millilere çok şeyler kattığını düşünüyorum. 03:30’da antrenmanın bitmesini beklerken gelen anons ise beni hem gülümsetti hem de, daha sonradan, biraz düşündürdü. Tesis görevlisi “Size ayrılan süre sona erdi. Pisti boşaltıyoruz.”  diyordu... Güldüm, çünkü dünyanın tanıdığı bir isim olan Sean Skinner Türk milli takımını çalıştırırken, milli takımın ücretini ödeyip halk seansında kayanlar gibi pist dışına davet edilmesi komik geldi. Çünkü saat 03:30’du ve 03:30 dan sonra herhangi bir çalışma olmadığını düşünmüştüm. Ancak durum çok farklıymış..Görevliye sorduğumda 04:30’da figür milli takımının çalışması olduğunu ve buzun gece boyunca en az 2 kere temizlenmesi gerektiği için zamanın yeterli olmadığını söyledi.

Yanlış okumadınız...1 ay sonra Erzurum’da maçlar yapacak olan Türkiye 18 Yaş Altı buz hokeyi milli takımı çalışmasına 01:30’da başladı ve 03:30 da anonsla dışarı alındı. Çünkü 04:30’da Türkiye Artistik Buz Pateni Milli Takımı’nın çalışması vardı.

Bu durum, gecenin ortasında, bir kez daha buz sporlarında nerede olduğumuzu ve neden ilerleyemediğimizi gösteriyordu. Umuyorum ki 10 yıl sonra da aynı mantalite ve durumlarla karşılaşmayalım...

Halil Alper Tokel

07.02.2009 23:15

Bu sayfayı arkadasinla paylas...
Hakkımızda | Site Haritası | ODTÜ | Bize Yazın | ©2008 ODTÜ Buz Sporları Topluluğu | www.icesports.metu.edu.tr. All Rights Reserved. Powered by Halil Alper Tokel