HAKEM, HATA ve BUZDA ADALET...

Bayanlar Ligi’nin sayısı bir elin parmaklarını geçmeyen heyecanlı ve çekişmeli maçlarından biri dün, yani 8 Şubat’ta Ankara’da oynandı. Buz hokeyine üniversite kavramını ilk getiren ODTÜ ile sistemli bir şekilde çalışmalarını sürdüren diğer üniversite takımı Ankara Üniversitesi karşılaşıyordu. Bu iki kulübün rekabeti dışında, maçı kazananın 4. olacak olması maça ayrı bir heyecan katıyordu.

Güzel bir maçtı, güzel bir çekişmeydi ancak hakemin yaptığı bariz hatanın maça etki etmesi hiç de hoş olmadı. Sonuçta Ankara Üniversitesi kazandı. Kendilerini tebrik ediyorum, ancak böyle açık bir şekilde yapılan yanlışı anlamak çok zor. Öyle bir pozisyondu ki, hakem basit bir hata yapmaktan çok uzaktı. Kalecinin pakı kontrol ettiğini görerek oyunu durdurdu ve düdüğünü çaldı. Bu, o andan sonra oyunun durması gerektiği ve face-off ile başlaması gerektiği anlamına geliyordu.Topun düdükten önce çizgiyi geçmiş olma ihtimali de yok, çünkü kale arkası hakemi de herhangi bir tepki vermemişti. Durum böyleyken birkaç saniye sonra hakem düdüğünü çalarak eliyle kaleyi gösterdi ve o sırada kale arkası hakemi de elini sallamaya başladı, yani gol verildi. Pak gol çizgisini geçmiş olsa bile önemi olmamalı çünkü hakem oyunu durdurup, face-off’la başlaması gerektiğini belirten düdüğü daha önce çalmıştı.Hakem ilk düdüğü yanlış da çalmış olamaz çünkü, o zaman da kale arkası hakeminin elini önceden sallamaya başlamış olması gerekirdi. Nereden bakarsanız bakın, yanlış bir karar maçın kaderini etkiledi.

Bu gibi hatalar oluyor desek de, bu pozisyonu o basit hatalar içine sokmamak gerektiğini düşünüyorum.Hakem açıkça oyunu durdurdu ve daha sonra oyun oynanmış gibi golü verdi. Hakem görmemiş olabilir hata dersiniz, yanlış gördü dersiniz hata olur, yanlış yorumladı dersiniz hata olur. Ama bu farklı bir kategoriye girmeli. Hakem cidden pozisyonun, belki de maçın ağırlığını kaldıramadı  ve anlaşılmaz bir karar verdi. Bence kendisi de yanlış bir şeyler yaptığının farkındaydı. Ama iş işten geçmişti.

Tamam, bu maç geride kaldı.Çok da büyütmemek gerekir. Ancak, şuna dikkat çekmek istiyorum. Türkiye’de oynanan tüm maçların yüzde 95’i çekişmeden, heyecandan uzak geçiyor. Hakemlere de çok fazla iş düşmüyor. Bayanlar Ligi’nde şampiyonu sadece 2 maçın skoru belirledi, Süper Lig’de de öyle olacağını şimdiden kestirmek çok da zor değil. Eğer hakemler mücadele içinde geçen bu sınırlı sayıdaki maçlar da böyle hatalar yaparlarsa hakeden kazanmayacaktır.  “Bu maçta ODTÜ haketti.” düşüncesiyle yazmıyorum-ki maç ortadaydı ve bu durum olmasa da Ankara Üniversitesi kazanabilirdi. Süper Lig’deki son çekişmeli maç olan ve ne zaman oynandığını bile hatırlamadığım(1-1,5 ay önce) Polis Akademisi-Kocaeli BB Kağıt Spor maçı da hakemlerin tansiyonu koruyamamasıyla çığırından çıkmış, hatta bir hakemle bir oyuncu birbirlerine girmişlerdi. Sistem ne kadar kötü olsa da, kulüpler belki yeterli imkanlara sahip olmasa da hakemler sahada adalet korumak için varlar ve bunu da yapabileceklerini düşünüyorum. Umarım hakemler de çalışmalarına hız kazandırır ve en iyi ve en adil hizmeti hokey camiasına sunarlar.

Halil Alper Tokel

08.02.2009 19:15

Bu sayfayı arkadasinla paylas...
Hakkımızda | Site Haritası | ODTÜ | Bize Yazın | ©2008 ODTÜ Buz Sporları Topluluğu | www.icesports.metu.edu.tr. All Rights Reserved. Powered by Halil Alper Tokel