GOLF TRT'DE...BUZ HOKEYİ NEREDE?

           Türkiye’de futbolun, spor kamuoyunun neredeyse tamamına hakim olduğu su götürmez bir gerçek. Gazeteler ve televizyonların neredeyse tamamına yakınını futbol haberleri süslüyor. Biz hokey severlerin, ne zaman bir buz hokeyi maçı yayınlanacak ya da bir buz hokeyi haberi gazetelerde görünecek gibi hayalleri ortada bile yok. Futbolun yanında sadece basketbol ve voleybolla birlikte, atletizm, hentbol, motor sporları gibi sporlar çoğu zaman sayfa kenarlarındaki küçük sütunlarda, bazen de çeşitli organizasyonlar sayesinde daha büyük alanlarda yer bulabiliyorlar. Böyle bir ortamda buz hokeyi gibi çoğu kişi tarafından sadece adıyla tanınan, çoğu kişinin Türkiye’de var olduğundan haberdar bile olmadığı bir sporun basında yer almasını beklemek ne kadar akılcı?

Bu sorunun cevabını ararken, TRT2 ekranlarında bir programa rastladım. Programın adı “GOLF TODAY”. Golf ile ilgili son haberler, golf tarihinin efsanevi sporcuları hakkında bilgi ve görüntüler, dünya golfünün en büyük organizasyonları olan başta PGA Tour olmak üzere European Tour ve LPGA Tour'dan gelişmeleri içeren program halk arasında çok da tanınmayan bir spor olan golfü Türkiye’nin ulusal televizyonu TRT ekranlarına taşıyor. Bu duruma anlam veremez ve golfadını basında en son nerede duydum diye düşünürken aklıma gelen ilk şey ise şu: “Antalya’daki ormanlar golf sahasıyapmak için feda ediliyor.” Tam bu duruma anlam vermeye çalışırken cevabı yine ekranda görüyorum. Televizyonun sağ alt köşesinde Türkiye Golf Federasyonu’nun amblemi duruyor. Sonradan anlıyorum ki busadece TRTnin girişimi değil. Golf Federasyonu bulmuş, ısrar etmiş, TRT’yi ikna etmiş ve programın yayınlanmasını sağlamış. Avustralya yapımı, yarım saatlik “GOLF TODAY” programı her hafta pazartesi günleri TRT3’te yayınlanıyormuş. Burada gerçekten de Golf Federasyonunu tebrik etmek gerek.

Hemen düşünüyorum doğal olarak neden buz hokeyi değil de golf diye. Cevabını bulmak ise çok da zor değil. Çünkü bizim federasyonumuzun girişimleri Golf Federasyonu gibi böyle girişimleri gibi hedefe ulaşmıyor. Ankara’da düzenlenen I. Buz Hokeyi Zirvesi’nde Fatih Terim’in “Sırrımız buz hokeyinde. Oyuncularıma buz hokeyi taktiği verdim.” sözleri ile gururlanan buz hokeyi camiasının basınla ilişkiler konusunda biraz daha düşünmesi gerekiyor anlaşılan.Nitekim o açıklamayı yapan Fatih Terim’in bile Türkiye’de buz hokeyi oynandığından haberi olup olmadığından emin değilken, o haberlerde Türk buz hokeycilerinin değil de NHL oyuncularının fotoğrafları yer alırken buna sevinmek çok da mantıklı olmasa gerek. Bunların yerine yapılacak en mantıklı şey ise belki de golf federasyonunun yaptığı gibi bir buz hokeyi programını veya NHL’in haftalık özetini içeren bir programı televizyonla buluşturmak olabilir. Böylece buz hokeyinin yaygınlaşması ve tanınması yolunda önemli bir adım atılmış olur.

Avustralya yapımı Golf Today progamı her pazartesi Trt3 'te yayınlanıyor...

            Öte yandan Buz Hokeyi Federasyonu’nun 2008 kitapçığında 4 somut projeye yer veriliyor:1)Geleceğin Şampiyonlarını Yetiştirmek, 2)Şampiyonlar Yetiştirecek Teknik Personeli Yetiştirmek, 3)Hedef 2011, 4)Sağlıkta Mükemmeli Yakalamak. Kısaca, Buz Hokeyi Federasyonu buz hokeyi sporunun daha geniş kitlelere tanıtılması adına henüz somut bir çalışma ortaya koyamamış durumda. Oysaki federasyonumuz daha aktif, daha girişken ve iş bitirici bir kimliğe bürünerek az da olsa ilerleme kaydedebilir. Golf Federasyonu’nun TRT aracılığı ile ulaştığı bu başarı basınla ilişkiler alanında federasyonumuzu hareketlendirmeli ve örnek oluşturmalı. Umarız buz hokeyi programlarına televizyondan ulaşmak için çok beklemeyiz.

Halil Alper Tokel

10.08.2008 23:25

Bu sayfayı arkadasinla paylas...
Hakkımızda | Site Haritası | ODTÜ | Bize Yazın | ©2008 ODTÜ Buz Sporları Topluluğu | www.icesports.metu.edu.tr. All Rights Reserved. Powered by Halil Alper Tokel