MALİ GENEL KURULUN ARDINDAN...

Geçen hafta Türk buz hokeyinin geleceği ile ilgili çok önemli bir süreç oldu. 2006 yılında özerkliğine kavuştuktan sonra ilk kez bir Mali Genel Kurul heyecanı yaşayan Türkiye Buz Hokeyi Federasyonu yönetimi üyeler tarafından ibra edilirken, olumlu oy sayısı 57,  olumsuz oy sayısı 48 oldu.(%54ü federasyon lehine, %46 aleyhte oy) Oy sayılarının birbirine yakın olması şunu gösterdi: Şu anki federasyon buz hokeyi camiasının tamamı tarafından benimsenmiş değil. Bir kısım kulüpler ve buz hokeyi gönülleri federasyonun çalışmalarından memnun olmadıklarını bu genel kurulda dile getirmiş oldular. Peki federasyon neden buz hokeyi camiasının güvenini kazanamıyor?
                Bu sorunun cevabına son gelişmelerle başlamak gerek: Geçen sezon Türkiye Süper Ligi şampiyonu olarak Continental Cup’ta Türkiye’yi temsil etmesi gereken Polis Akademisi ve Koleji Spor Kulübü bu sene IIHF tarafından düzenlenen Avrupa’nın 2 numaralı kupasına katılamıyor. Nedeni ise federasyonun IIHF ile iletişimde geç kalması ve bu kazanımın kaybedilmesi. Bu gelişme tüm buz hokeyi camiasını şoke ederken Polis Akademisi de açıkça federasyona karşı bir tutum aldı.
                Buz Hokeyi Federasyonu bunun dışında liglerin organizasyonunda da bir türlü istenen başarıya ulaşamıyor. Örneğin, Mali Genel Kurul’dan hemen önce kulüplerin uyarılarına rağmen alel acele başlatılan Bayanlar Ligi’nin ilk 3 maçı hükmen sonuçlandı. Çünkü Federasyon ligin başlangıcını takımlara yalnızca 3 gün önce bildirmişti. Düzenlenen ilk kura çekimine hiç bir federasyon yetkilisinin katılmaması da kulüpleri hayrete düşürmüştü. Ertesi gün apar topar yapılan kura çekiminde ise kulüplerin çoğu hazır bulunmuyordu.Bu bozukluk içinde haftasonuna koyulan ilk üç maç hükmen sonuçlandı. Bu da federasyon hanesine bir eksi daha yazılmasına neden oldu.
                Federasyon adına bir gerçek de şu: Geçen haziran ayında gerçekleştirilen 1. Buz Hokeyi Zirvesi’ndeki tüm konuşmaların yer aldığı kitapçık incelendiğinde Federasyon aleyhine değerlendirme yapan veya soru yönelten katılımcıların sözlerine yer verilmediği aşikar. Yani bir garip reklam havası içeriyor. Bu da doğal olarak kulüplere federasyonun samimiyeti ile ilgili bir bilgi veriyor...
                Yaşanan bu olumsuzluklara rağmen Türk buz hokeyi aynı federasyonla yola devam ediyor. Federasyon hatalarından ders alıp kulüpler ve buz hokeyi camiasının güvenini toplayacak çalışmalara bir an önce imza atmalı. Federasyona önümüzdeki dönemde yapacağı çalışmalarda başarılar demekten başka yapılacak bir şey yok.

Halil Alper Tokel

28.09.2008 17:20

Bu sayfayı arkadasinla paylas...
Hakkımızda | Site Haritası | ODTÜ | Bize Yazın | ©2008 ODTÜ Buz Sporları Topluluğu | www.icesports.metu.edu.tr. All Rights Reserved. Powered by Halil Alper Tokel