OLİMPİYAT ÖN ELEMESİNİN ARDINDAN...

2010 yılında Kanada’nın Vancouver kentinde düzenlenecek olan 21. Kış Olimpiyatları buz hokeyi ön eleme müsabakaları 9-11 Ekim’de Ankara’da gerçekleşti. İspanya, Meksika, Bulgaristan ve Türkiye’nin mücadele ettiği A Grubu’nda gülen İspanyollar oldu. İspanya grubu lider tamamladı ve olimpiyat yolunda bir üst tura çıktı.

Turnuva boyunca 6 maç izleme fırsatını yakalayan Ankaralı hokey severler 3 gün boyunca bir hokey şöleni yaşadılar. Türkiye seviyesine oranla çok üst düzeyde görünen diğer üç ekibin kendi aralarında oynadıkları maçlar seyre değer maçlardı. Turnuvanın en güzel maçı olarak Meksika-İspanya maçı akıllarda kaldı. Grubu ilk sırada bitiren İspanya’yı çok çekişmeli bir maç sonunda, geriden gelerek 5-4 yenen Meksikalı oyuncuların maç sonundaki sevinçleri görülmeye değerdi.

Meksika’nın grup liderini devirmesine rağmen üçüncü sırada kalması turnuvanın ilginç yanlarından biri oldu. Bunun yanında Türk seyircilere göre en sempatik takım Meksika’ydı. Tribünlerden en fazla destek gören takım olan Meksika’nın hırslı ve pes etmeyen oyunu seyircilerin beğenisini kazandı.

Meksika ile beraber turnuvanın bir diğer düzenli ekibi bir üst tura yükselen İspanya’ydı. Bulgaristan ve Türkiye ise bu iki takıma oranla daha amatör göründüler. Çoğunluğu yaşlı oyunculardan oluşan Bulgar milli takımı, kazanmak için gereken hırsa sahip değildi ve kazanmayı Meksika ve İspanya kadar çok istemediler. Bulgar ekibinin en önemli diğer dezavantajı ise fiziksel yetersizlikti. Aslında, üç gün üst üste maç temposunu kaldıramadılar. Son gün İspanya karşısında sahada hiç de sağlam görünmüyorlardı. Belki de ilk gün İspanya ile son gün Türkiye ile oynasa, Bulgar takımı grubu lider tamamlayabilirdi.

Milli takımımıza gelince… Türkiye şu anda Division 3’te, diğer ülkeler ise Division 2’de…Takımlar arasındaki bu seviye farkı açıkça kendini belli etti. Milli takımımız diğer takımlara karşı puan alacak ya da başa baş mücadele edecek güce sahip değildi. Ancak, yine de herkes milli takımdan, kendi sahasında, daha iyi bir performans bekliyordu. Çok fazla basit hata yapan millilerimiz, üç maçta toplam 31 gol yerken yalnızca 3 gol atabildi. Milli takımımızın yediği çoğu gol gereksiz yere alınan cezalar ve line değişiklikleri sırasında geldi. Cezalar nedeniyle, Türkiye toplam 104 dakika eksik oynarken, Bulgaristan 88, Meksika 82, İspanya ise 68 dakika eksik oynadılar. Yani en az ceza alan takım gülerken, milli takımımız en fazla cezayı alarak kendi şansını da baltalamış oldu. Sonuçta, bu turnuva milli takımımız için güzel bir tecrübe oldu. Umarım, antrenör James McEachern ve oyuncular bu maçlardan gerekli dersleri çıkarır ve bu sene Dünya Şampiyonasından güzel sonuçlarla dönerler.

Gelelim turnuvanın en güzel hareketine…İzlediğim maçlar içerisinde beni en çok heyecanlandıran hareket Türkiye-Meksika maçında Meksika’nın 8. golüydü. Meksika’nın 19 numaralı oyuncusu  Ander BARBERENA mavi çizgiye geçer geçmez şutunu çekti. Pakın kaleciden döneceğine emin kaleye doğru hızlanarak kalecinin dizliklerinden dönen pakı kaleye gönderdi. Barberena’nın ön sezisi ve son vuruşu turnuvanın en güzel golü ve hareketi olarak aklımda kaldı.

Ankara’da üç gün boyunca 6 maç izledik ve hokeye doyduk. Böyle turnuvaların ülkemizde gerçekleşmesi bizlere gerçek hokey maçlarını yerinde izleme fırsatını sunuyor. Umarım, uluslar arası organizasyonlar sıklıkla ülkemize alınır ve biz de bu şansı tekrar yakalarız.

Halil Alper Tokel

14.10.2008 19:01

Bu sayfayı arkadasinla paylas...
Hakkımızda | Site Haritası | ODTÜ | Bize Yazın | ©2008 ODTÜ Buz Sporları Topluluğu | www.icesports.metu.edu.tr. All Rights Reserved. Powered by Halil Alper Tokel