HAKAN YUMUŞAKLAR:TÜRK "DOMINIK HASEK"...

Ülkemizde buz hokeyi ilgi beklerken, yurt dışında oynayan Türk hokeyciler de yavaş yavaş mercek altına alınıyor. Bunlardan birisi de ABD’nin Minnesota eyaletinde yaşamını sürdüren Hakan Yumuşaklar... Okuduğu lise olan Lakevill South’un buz hokeyi takımının kalesini koruyan Hakan Yumuşaklar, gösterdiği başarılarla adından oldukça da söz ettiriyor. Buz hokeyi federasyonunun davetiyle ocak ayında Türkiye’ye de gelen Hakan’ın hikayesi şöyle:

ABD’nin buz pistleriyle ünlü Minnesota eyaletinde yaşayan Hakan, abisi Tarık, ve  çoğu Minnesota’lı gibi küçük yaşta kaymaya başladı ve sonunda bir hokeyci oldu. Babası Türk olan Hakan, 10 yaşına geldiğinde ilk kez kaleye geçtiğini söylüyor. Neden kaleci olduğu sorulduğunda ise şöyle diyor: “Neden, ben de bilmiyorum.Sanırım, kaleci malzemelerini sevdiğim için kaleye geçtim.” O günden bu yana kaleci olarak devam eden Hakan yaptığı kurtarışlarla bir çok maçta oynadığı takımlara hayat verdi. Liseye geldiğinde Lakevill South Lisesi’nin buz hokeyi takımında kaleyi korumaya başlayan Hakan burada da adından oldukça söz ettirdi. Hakan, lisedeki ikinci senesinde, 10 Araklık 2005’te, Eden Prairie takımı karşısında normal süre içerisinde yaptığı 61 kurtarışla Minnesota eyaleti lise hokeyinde bu alandaki rekoru kırıyordu. Daha önceki  54 kurtarışlık rekoru tarihe gömerken, ikinci sınıftan bir kalecinin rekoru kırması da ilgi odağı oluyordu. O sene tecrübesiz bir takımla oynayan Lakevill South’un koçu Kurt Weber de Hakan’ı takımın önemli bir parçası olarak görürken şöyle diyordu: “Ona güveniyoruz. İyi oynayacağımız ve maçlardan kopmayacağımız bir sürekliliği bize getirecek.”

Daha sonra da başarılarını sürdüren Hakan, dünyanın gelmiş geçmiş en iyi kalecilerinden biri olarak gösterilen Dominik Hasek’e benzetiliyordu. Tarzı ve yaptığı kurtarışlar ile efsanevi kaleci Dominik Hasek’e benzetilen Hakan’a bu konu sorulduğunda ise şöyle diyordu: “Onun aslında belli bir tarzı yok. Sadece çıkıyor ve oynuyor.Başka hiç kimseye benzemiyor.”

2007-2008 sezonuna gelindiğinde 3 yıldır Lakevill South’un birinci kalecisi olan Hakan, takım arkadaşlarına büyük güven veriyor, ve takımını eyalet finallerine taşıyordu. Hakan, sezon boyunca üç maçta rakip takımlara gol izni vermedi. Pak hakimiyeti ve kurtarışlarındaki gelişim Star Tribune gazetesinin haberine de konu oluyordu. Antrenörü Kurt Weber ve takımının yardımcı antrenörü olan kardeşi Tarık da onun geliştiğini söylüyordu. Takım arkadaşları tarafından “Hawk-Şahin” lakabı takılan Hakan’ı takımın taraftarları ise “Yumu” diye çağırıyorlardı. Aynı zamanda takım kaptanı olan Hakan o kadar seviliyordu ki, arkadaşlarından biri bunu farketti ve üzerinde “Yumu” yazan tişörtler bastırarak satmaya karar verdi ve çok sayıda tişört sattı. Lise hokeyindeki son senesinde takımını eyalet finaline taşıyan Hakan hakkında hocası şöyle diyordu: “O çok iyi bir kaptan ve takım arkadaşı. Ligdeki diğer takımlara sorarsanız, mezun olacağı için çok memnundurlar.”

Minnesota Eyalet Finallerinde çeyrek finalde rakipleri Hill-Murray Pioneers karşısında yine güzel bir maç çıkarmıştı. Ancak çabaları yetmedi ve daha sonra eyalet şampiyonu olan Hill-Murray Pioneers’a 3-0 kaybettiler ve eyalet 7.si oldular.

Hakan, bu arada USHL(US Hockey League) takımı Tri-City Storm tarafından, draft edildi, dünya hokeyinin tepe noktası olan NHL için gelecek vaad eden oyuncular arasında gösterildi. Türkiye Buz Hokeyi Federasyonu’nun davetlisi olarak ocak ayında ülkemize  de gelen Hakan gelecekte de adından söz ettireceğe benziyor...

Hazırlayan:Halil Alper Tokel

Kaynak:Cüneyt Kozan

19.04.2009 21:19

Bu sayfayı arkadasinla paylas...
Hakkımızda | Site Haritası | ODTÜ | Bize Yazın | ©2008 ODTÜ Buz Sporları Topluluğu | www.icesports.metu.edu.tr. All Rights Reserved. Powered by Halil Alper Tokel