OVECHKIN:OYUNCAKÇIDAN NHL'E...

Buz hokeyinin yıldızları bölümünde bu sefer NHL’in yükselen yıldızı Alexander Ovechkin’in hikayesini mercek altına aldık.Alexander Mikaiolvich Ovechkin, 17 Eylül 1985’te Rusya’nın başkenti Moskova’da dünyaya geldi. Küçük Alex, ileride hokeyci olacağının işaretlerini henüz 2 yaşındayken veriyordu.2 yaşındayken bir oyuncak mağazasında bulduğu sopa ve kaskı bırakmayan Alexander’i anne babası oradan zorlukla çıkarabilmişti. Küçüklüğünde, ne zaman televizyonda bir hokey maçı görse bütün oyuncaklarını bırakıp televizyona koşardı. Babası kanalı değiştirmek istediğinde ise onlara kızıp karşı çıkardı. Annesi ve babası Alex’in asansör kullanmak yerine merdivenlerden koştuğunu söyleyip, onun bir sporcu olacağını o zaman tahmin ettiklerini söylüyorlar.

Ovechkin, hokey oynamaya ise 7 yaşında başladı. Ancak başladıktan kısa süre sonra, hokey kariyerine ara vermek zorunda kaldı çünkü ailesi onu piste getirip götürmekte zorlanıyorlardı. Ovechkin’in antrenörlerinden biri ondaki yeteneği gördü ve anne babasına onun hokey oynaması gerektiğini anlattı. Alex’in kardeşi Sergei Alexander’ın hokey sevgisini gördü ve babasına ona izin vermesi konusunda ısrar etti. Ovechkin 5 ay sonra hokeye döndü ve bir daha hokeyden ayrı kalmadı.
Ovechkin, çocukluğundan itibaren Dinamo Moskova sisteminin içinde yer buldu. İlk kez 16 yaşındayken Dinamo Moskova ile ilk kez 2001-2002 Rusya Super Ligi’nde oynadı. 2003-2004 sezonu sonunda Rusya Super Ligi’nde “En İyi Sol Kanat Oyuncusu” seçildi ve Dinamo Moskova’nın en fazla gol atan ismi olarak bunu başaran en genç oyuncu unvanını aldıAslında 2003 Draftında Florida Panthers onu 9. sırada seçmek istemişti ancak doğum tarihi 2 gün geç olduğu için seçmeye giremedi. Panthers’in yöneticileri, artık yıllar hesap edildiğinde Ovechkin’in yaşının draft için engel olmadığını savunduysa da o sene draftta yer alamadı.

2007 Dünya Şampiyonası Top Division'u Moskova'da yerinde izleyen İstanbıl Paten Kulübü ve U20 Milli Takım Yardımcı antrenörü Cengiz Akyıldız Alexander Ovechkin ile tanışma fırsatını yakalamış.

2004 NHL Draft’ında NHLtakımı Washington Capitals tarafından 1. sırada seçildi. Ovechkin, Ilya Kovalchuk’tan sonra NHL Draftında 1. sırada seçilen ikinci Rus olarak tarihe geçti.Talihsiz Alexander,  2004 Draftında Washington Capitals tarafından seçildikten sonra o sene NHL’de oynama fırsatını yakalayamadı. Çünkü NHLOyuncular Birliği oyuncu ücretleri nedeniyle grev kararı almıştı. O sene NHL sezonu oynanamadı. Bu 1919 dan beri bir ilkti.
Ovechkin NHL’deki lk maçını Capitals formasıyla 5 Ekim 2005’te oynadı ve Capitals maçı Columbus’a karşı 3-2 kazandı. İlk hat-trickini Anaheim Mighty Ducks’a karşı 13 Ocak 2006’da kaydetti.16 Ocak 2006’da ise tün zamanların en güzel gollerinden birini attı.Phoenix Coyotes kalesine yaklaştığında defans oyuncusu Paul Mara tarafından yere indirilen Ovechkin, yere düşmesine rağmen sırt üstü kayarken inanılmaz bir şekilde pakı kaleye yuvarladı.1 Şubat 2006’da NHL’de “Ayın Çaylağı” ve “Ayın Hücum Oyuncusu” seçilerek bu iki ödülü aynı ayda kazanan üçüncü oyuncu oldu. O sene All-Star’a seçildi ve 15 yıl sonra bunu başaran ilk çaylak oldu. 2005-06 sezonunda “En İyi Çaylak Oyuncu”  seçildi ve EASports tarfından NHL 07’nin kapak oyuncularından biri oldu.2006-07 sezonunda da Rus NHL oyuncularını oyları ile seçilen en iyi Rus NHL oyuncusuna verilen The Kharlamov Trophy’e layık görüldü.2007 All-Star’ında ilk All-Star golünü kaydetti.
10 Ocak 2008’de Capitals ile 124 milyon dolar karşılığında 13 yıllık sözleşme imzaladı ve yıllık 9.5 milyon dolarla NHL rekoru kırdı.2007-08 sezonunda 65 gol ve 112 toplam puanla NHL lideri oldu ve NHL’in “En Değerli Oyuncusu” seçildi.
Uluslararası arenada da Rusya Milli Takımı ile gençlerden senior takıma değişik yal gruplarında görev aldı.Henüz 16 yaşında iken Dünya Gençler Şampiyonası’nda altın madalyaya alan Rusya takımında yer aldı ve o turnuvada 2 hat-trick yaptı.17 yaşında Rusya Senior takımına seçildi ve bunu başaran en genç sporcu olarak tarihe geçti. O sene kaydetiği golle de Rusya adına gol atan en genç hokeyci oldu.2005 yılında ilk defa IIHF Dünya Şampiyonası’nda oynadı ve 5gol , 3 asist kaydetti. 2006’da ilk kez Kış Olimpiyatalarında oynadı ve turnuvanın en iyi takım karmasına seçildi.2008 IIHF Dünya Şampiyonası’nda Rusya Kanada’yı finalde yenerek altın madalyaya ulaşırken 6 gol ve 6 asist kaydetti.

Hazırlayan:Halil Alper Tokel

23.08.08 17:07

Bu sayfayı arkadasinla paylas...
Hakkımızda | Site Haritası | ODTÜ | Bize Yazın | ©2008 ODTÜ Buz Sporları Topluluğu | www.icesports.metu.edu.tr. All Rights Reserved. Powered by Halil Alper Tokel