ALEXEI CHEREPANOV:HOKEY GÜLÜŞÜNÜ ÖZLEYECEK...

19 yaşındaki oyuncu Alexei Cherepanov NHL’de kahraman olmak istiyordu, ama önce kendi memleketi Omsk’taki taraftarların kalplerini kazanmak istedi. Kariyeri bu trajedi gerçekleştiğinde henüz başlamıştı.Şimdi, bu ölümün nedenleri Rus yetkililer tarafından araştırılıyor...

Sibirya’da bulunan ve Moskova’ya trenle 50 saat uzaklıktaki Ozerki kasabasında doğan Alexei 12 yaşındayken Omsk’a taşındı ve Avangard organizasyonundaki yerini aldı. Genç yaşına rağmen, profesyonel bir hokey oyuncusu olma hayalini gerçekleştirmek için evini terk etti.

Cherepanov 2007 U20 Dünya Şampiyonası’nda şöyle diyordu: “Hokey oynamaya 3 yaşımda başladım.Annem ve babam hokey oynamanın sokaklarda boşa zaman geçirmekten daha iyi olacağını düşünmüşlerdi. ” 
Yeteneği kısa zaman sonra keşfedildi. Gençler yaş kategorisinde birçok rekor kırdı ve Rusya Süper Ligi’nde 2006-07 sezonunda 18 gol atarak “En fazla Gol Atan Çaylak Oyuncu” unvanına sahip oldu. İlk sezonunda ulaştığı 29 sayı ile Alexander Ovechkin, Pavel Bure, Evgeni Malkin ve Ilya Kovalchuk’un ilk sene performanslarını geride bıraktı.

Alexei Cherepanov’un başarısı sadece Rusya sınırları içinde kalmadı. Milli takımda da önemli bir oyuncuydu. 2007’de 18 Yaşaltı Dünya Şampiyonası’nı kazandı ve 20 Yaşaltı kategorisinde ise gümüş ve bronz madalyalar kazandı. 2007 Dünya Gençler Şampiyonası’nda İsveç’te “En İyi Forvet Oyuncusu” seçildi ve aynı zamanda 5 gol ve 8 puanla en skorer oyuncu oldu.

Ancak şimdi, Alexei’nin başarıları değil, en son gelen haberleri tüm dünyanın ilgisini çekiyor.

Cherepanov 2007 NHL Draftında New York Rangers tarafından ilk tur 17. sırada seçilmişti. En iyi kayan Avrupalı patenci olarak gösterilen oyuncuyu kadrolarına katmak için sabırsızlanıyordu.Sonunda genç oyuncuyu geçen yaz New York’a gelip takımla denemesi için ikna ettiler ancak NHL ve KHL arasındaki transfer kurallarının yetersizliği bu seyahati engelledi. Çünkü Alexei’nin Rus kulübündeki kontratı devam ediyordu.

Cherepanov Rus kulübüne çok sadıktı ve kendisine yeteneklerini gösterme fırsatı verilen bu organizasyonda kontratının sonuna kadar kalmak istedi. Ayrılıp ayrılmama kararını vermek üzereyken Avangard Omsk’un New York Rangers’tan Çek yıldız Jaromir Jagr’ı aldı ve Alexei de Rus kulübünde kalmaya karar verdi.

Cherepanov en büyük idollerinden biri ile beraber oynayacağı için çok heyecanlıydı.  Jagr genç yıldızın saf yeteneğini hemen farketti ve onunla bireysel olarak da çalışmaya başladılar. Kendi blogunda Cherepanov, Çek sniper hakkında  şöyle diyordu: “Onu genel olarak dördüncü antrenörüm olarak görüyorum. Bazı şeyler yolunda gitmediğinde bana hep yardım ediyor. Antrenmandan sonra çoğunlukla buzda kalıyoruz ve şut üzerine çalışıyoruz.”

Aslıda, Cherepanov’la ölümünden önce son kez konuşan kişi de Jagr’dan başkası değildi. Pazartesi günü Chekhov’da oynanan maçta line değişimi için benche gelip oturdular. Birkaç dakika sonra, Alexei yere yıkıldı.

Daha sonraki sahneler sanki gerçek dışı idi. Takım oyuncuları, doktorların onu hayata döndürmeye çalışmasını izliyorlardı. Cherepanov bir kaç kez uyandı ama her seferinde bilincini kaybetti.

Rusya Hokey Federasyonu yetkilisi Pavekl Krasheninnikov olay sırasında hazırda bir ambulans bulunmamasını eleştirdi. “Burada ihmal belirtileri var. İlk yardım için önlem alınmaması anlaşılır bir şey değil.” diye düşüncelerini dile getiriyordu..

KHL de neden ilk yardım önlemleri alınmadığı konusunda soruşturma başlatılacağını açıkladı. Bu doğrultuda hem Vityaz Chekhov’dan hem de Avangard Omsk’tan detaylı raporlar istendi.

KHL Baş Yöneticisi Vladimir Shalayev daha da ileri giderek Vityaz Chekhov’un cezalandırılacağını belirtti ve şöyle konuştu: "Bol sıfırlı bir finansal yaptırıma mağruz kalacaklar.Ancak tabii ki para asla bir gencin hayatı ile karşılaştıralamaz. Böyle kazaların bir daha olmayacağından emin olmak istiyoruz.”

Cherepanov’un resmi ölüm tanısı olarak ise kronik iskemi, kalbe yeterli kan ulaşmaması durumu, olarak belirtildi. Avangard Omsk’a göre, oyuncu sezon öncesinde bir çok sağlık testini sorunsuz geçmişti ve kötü de hissetmiyordu. Omsk şöyle açıklıyordu: “Maçtan önce Cherepanov iyi hissediyordu ve hiç bir şikayeti de yoktu.”

Rusya Spor Bakanı Vitali Mukka ise Chekhov’daki bu üzücü olayın Rus yetkililerin spor müsabakalarındaki sağlık standardlarını daha sık denetlemeye zorlayacağını söyledi. “Son yıllarda sporda birçok başarı elde ettik, ama sağlık şartları aynı oranda iyileşmedi.” diyerek kabul etti Mutko. “Şu kesin ki iskemi durumu olan bir sporcunun oynamasına izin verilmemeli. Bu da gösteriyor ki maç öncesi kontrol ve oyuncuların düzenli sağlık kontrolleri yapılmıyor.”

Cherepanov çok yakın zamanda kendi blogunu açmıştı. Blogunda takım arkadaşı Viktor Alexandrov ile yaklaşan 20 Yaş Altı Dünya Şampiyonası’nda en iyi oyuncu seçileceğine dair bir kalıp çikolatasına bahse girdiğinden söz etmişti.Şöyle diyordu: “O şu anda emin değil. Ama turnuvadan sonra hangimizin çikolatayı yiyeceğini göreceğiz...”

Bu bahis genç yıldız için bir semboldü. Onun tavırları takım arkadaşlarını ve antrenörlerini çok olumlu etkiliyordu. Menajeri Jay Grossman şöyle diyor: “İngilizce ile çok iyi iletişim kuramıyordu. Ama ona dair en çok hatırladığım şey gülümsemesiydi...Mutlu bir çocuktu...”

Cherepanov, ölümünden sadece birkaç saat önce Rusya milli takımına aday gösterilmilşti. 20 yaşaltı takım için zaten bir bankoydu. Rusya 20 Yaşaltı Milli Takımı Antrenörü Sergei Nemchinov haberi aldığında şok olmuştu. Rus basınına şöyle konuştu: “Alexei ile çalıştım, muazzam bir yeteneğe sahipti. 19 yaşındaydı, daha tüm hayatı önündeydi...Gerçekten de eşsiz bir insandı..."

Cherepanov gelecek sezon NHL takımı New York Rangers’a katılmayı planlıyordu. Avangard Omsk’taki son sezonunu da iyi bitirmek istiyordu. Takım arkadaşları henüz tatildeyken, o çalışmalara başlamıştı bile... Alexei en iyi sezonunu yaşamak için yola devam ediyordu. Bu trajediden önce ligde oynadığı 15 maçta 8 gol ve 13 puana ulaşmıştı.

Alexei Cherepanov gol atmaktan başka bir şeyi sevmemişti. Son oyununda da bunu yaptı ve maçın ilk golünü kaydetti.Sayı kağıdında ismi son kez göründü:

06:29 0-1 Avangard Omsk; Alexei Cherepanov.

Avangard’ın Dinamo Moskova ile oynayacağı gelecek maçı 25 Ekim’e ertelendi.Her iki takımda bu trajediden sonra hemen oynamama konusunda hemfikirdi.

Bu arada, tüm buz hokeyi dünyası Alexei’nin ailesine başsağlığı dileklerini bildirdiler. Internetteki mesajlarda Kaliforniya’dan Avustralya’ya birçok hokey sever üzüntülerini dile getirdiler.Çarşamba günü Avangard’ın arenasında gerçekleşecek olan Alexei’nin cenazesine de büyük bir kitlenin katılımı bekleniyor...

Bu sempati mesajlarının fazlalığı gösteriyor ki Alexei Cherepanov, NHL kariyerine henüz başlamamasına rağmen, zaten uluslararası alanda tanınan ve saygı duyulan bir oyuncuydu.

Hokey onun yeteneğini özleyecek, hokey onun gülüşünü özleyecek.

JOERI LOONEN...

Kaynak: www.iihf.com

Fotoğraf:IIHF/HHoF/Jukka Rautio, IIHF/HHoF/Jukka Rautio

Çeviren:Halil Alper Tokel

17.10.2008 20:54

Bu sayfayı arkadasinla paylas...
Hakkımızda | Site Haritası | ODTÜ | Bize Yazın | ©2008 ODTÜ Buz Sporları Topluluğu | www.icesports.metu.edu.tr. All Rights Reserved. Powered by Halil Alper Tokel